ZAJĄC - Wielkolud etap II: CIAŁO

22:18

Całe ciałko zająca plecione będzie splotem ósemkowym. Nie możemy posługiwać się żadnym wzornikiem, kształt zająca musimy wypracować naszymi zdolnymi łapkami. Jednakże nie ma większego znaczenia, czy zajączek będzie bardziej czy mniej brzuchaty, z mniej lub bardziej wydatnym kuperkiem - to Wasza indywidualna sprawa, ile tuszy mu przeznaczycie. Musicie jednak pamiętać o zachowaniu proporcji w kształtowaniu ciała zwierzaka. Na początku zajmiemy się nogami. Większa część z nich to buty, ale kawałek musimy jednak wypleść, zanim przejdziemy do brzucha i kuperka.
Nogi postanowiłam pleść każdą osobno, a nie jak buty, które są złączone razem. 
To sześć rządków w kształcie tuby, które stanowią dwie osobne nogi. Na każdą nogę przypada około 15 rurek osnowy, które zostały po redukcji rurek osnowy podczas wyplatania butów.

  
Zabieramy się za tułów. Zając ma potężny brzuchol i zgrabny tyłeczek. Aby uzyskać taki efekt trzeba rurki osnowy odgiąć na zewnątrz pod katem około 45 stopni i tak wypleść kilka rządków.
  


Rurki osnowy, które są po wewnętrznej stronie nóg nie będą nam potrzebne do plecenia brzucha, więc zagięłam je do środka łącząc jednocześnie obie nogi zająca. Widać to na poniższym spojrzeniu wgłąb:
 


Brzuch zająca jest duży, więc niejako obniża nam splot. Plotąc formę do góry splot z przodu i z tyłu postaci powinien być na jednym poziomie. Tu nie jest, więc trzeba "nadrobić rządków" z przodu zająca. Dlatego raz lub według uznania dwa razy musicie na brzuchu przepleść prawo-lewo nadrabiając tym samym rządków. W lewo pleciemy splotem ósemkowym odwrotnym. Ja naddałam rządków dwa razy:
 


Po wypleceniu brzucha rurki osnowy przybliżamy do siebie, plotąc ciaśniej tak, by wypleść zgrabna klatkę piersiową i plecy. Liczba rurek osnowy nie zmieniła się. Gdy zbliżamy się do ramion zająca musimy przełożyć przez tułów po 3 długie rurki z każdej strony - to będą rurki osnowy potrzebne do wyplecenia łapek.
Pomóżcie sobie grubym drutem dziewiarskim torując drogę przekładanym rurkom. Rurki na łapki muszą wychodzić co drugi rządek tułowia.


Teraz coraz mocniej zbliżamy rurki osnowy plotąc ramiona zajączka. Rurek osnowy będzie troszkę za dużo, więc według uznania możecie pozbyć się niektórych z nich najpierw plotąc przez dwie rurki razem, a później ucinając jedną z nich. I tak zbliżamy się do głowy zająca.Etap II zakończony, w III części głowa, uszy i ręce.

You Might Also Like

0 komentarze